Informacje

Nowe odkrycie dotyczące łuszczycy Nowe odkrycie dotyczące łuszczycy Hot

Łuszczyca jest zapalną chorobą skóry, która dotyka około 125 milionów ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się swędzeniem oraz obecnością łuszczących się ognisk na skórze. Dokładna przyczyna powstawania tego schorzenia jest do ter pory niejasna.  

Co raz więcej dowodów świadczy o ważnej roli układu immunologicznego w rozwoju łuszczycy, a dokładnie nadprodukcji cząsteczek sygnałowych komórek – cytokin. Stymulują one keratynocyty naskórka do ekspresji genów utrzymujących mikrośrodowisko zapalne. Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii dostarczyli więcej dowodów, że szczególne znaczenie w tym procesie ma będąca cytokinom interleukina IL-17A.

Poprzednie badania opublikowane w 2012 roku, naukowcy leczyli pacjentów z łuszczycą przeciwciałami, atakującymi IL-17A w połączeniu z substancją (antagonistą), działającą przeciw czynnikowi martwicy nowotworu, inną cytokiną silnie zaangażowaną w mechanizm łuszczycy. Po dwóch tygodniach znacznie większy zestaw genów związanych z łuszczycą został stłumiony i na większą skalę u pacjentów traktowanych anty-IL-17A. Badacze doszli do wniosku, że IL-17A jest dominującą cytokiną biorącą udział w ekspresji genów związanych z łuszczycą.

Celem naukowców z Uniwersytetu Hokkaido było odtworzenie tych wyników w laboratorium. Hodowali oni pojedynczą warstwę ludzkich keratynocytów z mieszaniną 6 różnych cytokin, o których wiadomo, że uczestniczą w patogenezie łuszczycy i indukują ekspresję związanych z nią genów.

Następnie porównano ekspresję genów tych komórek do pozostałych, traktowanych różnymi kombinacjami tych samych cytokin, przy czym każda z nich pozbawiona była jednej cytokiny.

Gdy keratynocyty poddano działaniu wszystkich sześciu cytokin, ekspresja większej ilości genów niż w jednej z brakujących kombinacji oznaczała, że nieobecna w niej cytokina odgrywa największą rolę w ekspresji tych genów.

Co ważne, zespół zidentyfikował w keratynocytach zestaw genów związanych z łuszczycą, które są regulowane przez IL-17A. Stwierdzono, że jeden z nich, gen NFKBIZ, ma szczególne znaczenie w szlaku IL-17A. Koduje on białko, istotnie uczestniczące w regulacji odpowiedzi immunologicznej organizmu na infekcję.

To nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie International Immunology, będzie przydatne dla przyszłego zrozumienia szlaku sygnalizacji IL-17A i w jaki sposób ta cytokina wchodzi w interakcję z innymi w patogenezie łuszczycy.

 

Źródło: International Immunology


Czytano: 9472
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.


POLECAMY
więcej artykułów autora Aleksandra Śmich


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum