Informacje

Fotoalergie w Krakowie Fotoalergie w Krakowie Hot


W dniach 18-19.09.2009 r w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Fotoalergii oraz Kurs Fototestów Płatkowych (Photoallergy Meeting & Photopatch Test Course), której patronowało Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego (European Society of Contact Dermatitis, ESCD).

Fotoalergia to niezmiernie ważny, lecz mało znany problem zdrowotny i społeczny. Fotoalergia należy do chorób skóry prowokowanych przez światło (zwanych potocznie "uczuleniem na słońce") dotyczących bez mała 5% Polaków. Wykazały to badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez Instytut Dermatologii w Krakowie. Wbrew pozorom wcale nie chodzi tutaj o banalne oparzenia słoneczne. Większość chorych nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich "uczulenie na słońce" może być objawem choroby o potencjalnie ciężkim przebiegu, niekiedy nawet groźnej dla życia. Wydaje się niestety, że również nie wszyscy lekarze zdają sobie z tego sprawę. Zbyt często pacjenci z fotoalergią słyszą od lekarzy, że "tego się nie diagnozuje", "tego się nie leczy", "trzeba się nauczyć żyć z tym do końca życia".

Organizatorzy Konferencji wierzą, że sytuacja ta zmieni się na lepsze dzięki pierwszej międzynarodowej konferencji "Photoallergy Meeting & Photopatch Test Course".

Wykłady wygłosili światowej sławy specjaliści w dziedzinie fotoalergii z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii oraz Polski - autorzy podręczników, twórcy międzynarodowych standardów medycznych w tej dziedzinie. Do Krakowa przybyło ponad stu specjalistów z 22 krajów, z 4 kontynentów. Odległość, jaką przebyli niektórzy spośród uczestników (np. z Korei, Australii, Meksyku czy USA) uzmysławia wyjątkowość konferencji, ale także to, że problem fotoalergii ma zasięg globalny. Dzięki hojnemu wsparciu sponsorów, uczestnictwo w konferencji było bez opłat. Obecność szerokiego grona specjalistów stwarza szansę rozpowszechnienia nowoczesnej wiedzy na temat fotoalergii w naszym kraju, z korzyścią dla polskich pacjentów.

Patronat objęło Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego (ESCD), uznana organizacja europejska o ponad 20-letniej historii, skupiająca wysokiej klasy specjalistów. Patronat ESCD nad konferencją stanowił wielkie wyróżnienie. Starania o możliwość zorganizowania konferencji pod patronatem tej organizacji w Krakowie trwały od 2006 roku. W końcu władze ESCD przekonały się, że Polacy mogą być równorzędnymi partnerami dla kolegów z Zachodu i są w stanie zorganizować konferencję na światowym poziomie. Dzięki temu, to właśnie w Krakowie ESCD postanowiło po raz pierwszy otworzyć się na nowe kraje Unii Europejskiej, co podkreśla prestiż i historyczną rangę tego wydarzenia.

 

Efektem konferencji jest wymiana doświadczeń między najwybitniejszymi autorytetami naukowymi w tej dziedzinie, upowszechnienie nowoczesnej wiedzy na temat fotoalergii oraz podniesienie jakości opieki nad osobami cierpiącymi na choroby fotoalergiczne. Jednocześnie była to wyjątkowa okazja zademonstrowania międzynarodowej społeczności naukowej polskiego dorobku w tej dziedzinie.

Omówienie wykładów

Konferencję Fotoalergii rozpoczął wykład prof. Cezarego Kowalewskiego z Warszawy, wybitnego znawcy zagadnień bariery skórnej.

Skóra to skomplikowany, największy narząd naszego ciała o powierzchni około 2 m2 i grubości od ułamków milimetra do kilku centymetrów. Głównym zadaniem skóry jest ochrona organizmu przed szkodliwymi wpływami z zewnątrz. Skuteczność tej ochrony zależy od subtelnej równowagi między komórkami skóry i składnikami macierzy pozakomórkowej.

Profesor Kowalewski przedstawił słuchaczom konferencji, w jaki sposób promieniowanie ultrafioletowe zaburza tę równowagę, co może skutkować różnorodnymi chorobami skóry - od nowotworów po fotoalergię.

Kontynuując temat szkodliwości ultrafioletu, doc. Joanna Narbuttz Łodzi omówiła zaburzenia układu odpornościowego powstające pod wpływem światła. Jej wyjaśnienia pomogły zrozumieć, że to wcale nie przypadek, że po opalaniu częściej chorujemy na opryszczkę.

Następnie profesor James Ferguson, wybitny szkocki fotodermatolog, systematycznie omówił choroby skóry prowokowane przez światło i miejsce fotoalergii wśród tych chorób. Nie wolno zapominać, że w niektórych przypadkach nadwrażliwości na światło mamy do czynienia z groźnymi dla życia chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak toczeń rumieniowaty czy porfirie. Fotoalergie na szczęście nie zagrażają życiu, jednak niezdiagnozowane i nieleczone mogą znacząco obniżyć jakość życia.

Zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu", kolejne wykłady coraz bardziej przybliżały temat fotoalergii: najpierw doc. Radosław Śpiewak z Krakowa przedstawił różnice i podobieństwa między reakcjami fotoalergicznymi a "zwykłą" alergią oraz między reakcjami fotoalergicznymi a fototoksycznymi. W reakcjach fotoalergicznych, w odróżnieniu od "zwykłej" alergii, objawy chorobowe wywołuje wspólne zadziałanie 2 czynników - uczulającej substancji oraz światła. Każda z tych substancji z osobna jest dobrze tolerowana, co nierzadko dezorientuje pacjentów i lekarzy, którzy nie mogą dostrzec przyczyny choroby. Na skutek tego, bardzo wielu chorych na fotoalergię pozostaje bez rozpoznania, co może sprawiać wrażenie, że fotoalergie to jakieś "rzadkie i egzotyczne" choroby.

Tymczasem, jak na podstawie systematycznych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazał dr Alastair Kerr z Dundee, fotoalergia jest prawie tak częsta jak "zwykła" alergia kontaktowa i była wykrywana aż u 4% brytyjskich pacjentów. Aktualnie prowadzone są ogólnoeuropejskie badania epidemiologiczne, w których Polskę reprezentuje zespół doc. Śpiewaka.

 

Wstępne wyniki pokazują, że najczęściej fotoalergię powodują ketoprofen i etofenamat - popularne leki przeciwzapalne, oraz oktokrylen i benzofenon-3, które (paradoksalnie) są składnikami filtrów słonecznych.

Powinny o tym szczególnie pamiętać osoby, które mają wrażenie, że filtry słoneczne im nie pomagają, a wręcz nasilają ich "oparzenia słoneczne".

Profesor Percy Lehmann (Wuppertal) oraz prof. Derk P. Bruynzeel (Amsterdam) omówili historię badań diagnostycznych w fotoalergii oraz aktualnie obowiązujące europejskie standardy diagnostyczne. Z wykładów tych słuchacze dowiedzieli się, że podstawą diagnostyki wyprysku fotoalergicznego są fototesty płatkowe, za pomocą których można określić, na co dany pacjent jest uczulony i czego powinien unikać.

Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji był wykład, w którym doc. Peter Schmid-Grendelmeier z Zurychu przedstawił nowoczesne metody leczenia chorób fotoalergicznych.

W sobotę, 19 września 2009, odbyła się druga część konferencji - kurs fototestów płatkowych. Wzięli w nim udział lekarze zamierzający wykonywać to badanie oraz ci, którzy diagnostykę fotoalergii już wykonują, lecz chcieli podnieść swoje kwalifikacje. Swoje umiejętności w tym zakresie doskonalili pod kierunkiem wymienionych już europejskich ekspertów. W toku szkolenia, oprócz zasad wykonywania, wskazań do testów i środków ostrożności, zostały również przedstawione do wspólnej dyskusji przypadki konkretnych chorych na wyprysk fotoalergiczny z Niemiec, Szkocji i Polski.

Po zakończeniu kursu, zaproszeni eksperci zapoznali się z urokami Krakowa, Wieliczki, oraz smakami polskiej kuchni, które wywarły na nich ogromne wrażenie. Wszyscy zagraniczni goście konferencji odwiedzili nasze miasto po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że poznane uroki Grodu Kraka zachęcą ich do częstych powrotów i dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z lokalnym środowiskiem.

ESCD


Czytano: 6608
Ilość publikacji: 2049
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Nie możesz wykonywać iniekcji? Jest na to wytłumaczenie....
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum