Informacje

Ile w nas triclosanu? Ile w nas triclosanu? Hot

 


Amerykanie sprawdzili ile triclosanu znajduje się w moczu przeciętnego konsumenta. Okazało się, że badana wartość wzrosła o 40% w ciągu ostatnich kilku lat. Czy takie ilości tej substancji w naszym organizmie są bezpieczne?


Każdy z nas na pewno był świadkiem wielu dyskusji na temat bezpieczeństwa różnych substancji stosowanych w kosmetykach. Jednym z bohaterów niekończących się rozważań kosmetologicznych jest triclosan.

Triclosan, czyli 5-chloro-2-(2,4-dichlorofenoksy)-fenol, jest składnikiem wielu stosowanych przez nas każdego dnia produktów. Dzięki swoim właściwościom bakterio- i grzybobójczym pozwala skutecznie chronić przed zakażeniami podstawowe kosmetyki używane w gospodarstwach domowych np. mydła, dezodoranty, pasty do zębów, płukanki do ust itd.

Centers for Disease Control and Prevention przebadało 2400 osób, pod kontem występowania w ich organizmach 212 substancji chemicznych. Wyniki okazały się być zaskakujące. Z części opracowania dotyczącej triclosanu dowiadujemy się, że w latach 2003-2004 litr moczu przeciętnego badanego zawierał średnio13 mikrogramów tej substancji, a w kolejnych dwóch latach już 18,5 mikrograma.

Takie rezultaty wskazują na ogromne zastosowanie badanej substancji w przemyśle kosmetycznym i chemicznym. Przeciętny Amerykanin zużywa codziennie 5 miligramów tego czynnika antybakteryjnego. Wystarczy przemnożyć tę wartość przez liczbę ludności zamieszkującą Amerykę. Kiedy dodamy do tego fakt, że substancja rozkłada się bardzo wolno, możemy sobie wyobrazić jakie jest jej stężenie w ściekach, strumieniach itd.

Jeśli chodzi o ewentualny szkodliwy wpływ triclosanu na organizm, dotychczasowe badania wykazały jedynie, że zwierzęta narażone na bardzo wysokie dawki substancji (znacznie przekraczające te, które są obecne w naszych organizmach) mają zmniejszony poziom hormonów tarczycy we krwi. US Food and Drug Administration skończy badania nad bezpieczeństwem triclosanu w kwietniu 2011.

Źródło: PAP Nauka


Czytano: 6020
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum