Informacje

Czy będziemy płacić za kosmetologię na studiach państwowych? Czy będziemy płacić za kosmetologię na studiach państwowych? Hot

{jathumbnail off}
Coraz częściej dochodzą do nas głosy mówiące o wprowadzeniu obowiązku płacenia za studia, nawet, jeśli są to studia dzienne na uczelni państwowej. Ile w tym prawdy?Tego jeszcze chyba tak naprawdę nikt nie wie. Co jakiś czas pojawiają się rozmaite głosy ludzi mających wpływ na reformę szkolnictwa wyższego. Niestety zazwyczaj każdy ma własną koncepcję i trudno dojść do porozumienia, zwłaszcza na etapie wstępnych uzgodnień. Jedno jest pewne: reforma jest polskim uczeniom bardzo potrzebna. 

Ostatnio najczęściej dyskutowanym jest temat współfinansowania każdej uczelni przez jej własnych studentów. Pomysł ten wywołuje liczne kontrowersje, przede wszystkim wśród przyszłych studentów i ich rodzin, ale także w samym środowisku akademickim.

Pojawiały się też projekty, zakładające pobieranie opłat za studiowanie na drugim kierunku.
Opierały się one zazwyczaj na Europejskim Systemie Transferu Punktów.

Według ECTS do każdego roku na studiach dziennych przypisanych jest 60 punktów. Na pięcioletnich studiach za zaliczenia i egzaminy możemy uzbierać łącznie 300 punktów i właśnie taka liczba byłaby darmowa. Przekroczenie limitu wiązałoby się z opłatami.

Opłaty za naukę na drugim kierunku studiów prawdopodobnie zaczną obowiązywać już w roku akademickim 2010/2011.

Obecnie eksperci przygotowują dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego strategię rozwoju na najbliższych 10 lat. Wstępne propozycje zakładają odpłatność za studia (nawet za pierwszy kierunek), ale tylko dla części studentów.

Uczelnie zawierałyby z ministerstwem umowy, rozstrzygające, za naukę ilu studentów na danej uczelni zapłaci państwo. Prawdopodobnie będą to najlepsi uczniowie, którzy w nagrodę za wyniki na maturze dostaną możliwość darmowego kształcenia. Pozostali studenci zostaną objęci obowiązkowym czesnym.

Choć rozwiązanie to budzi wiele kontrowersji, być może jest jedynym wyjściem w czasach, kiedy mamy jedną z największych na przestrzeni ostatnich lat liczbę studentów. Uczelnie muszą mieć środki, aby utrzymywać kształcenie na odpowiednim poziomie. Jakie ostatecznie będzie źródło ich pozyskiwania? Tego dowiemy się już w najbliższym czasie.

 


Czytano: 7298
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum