Informacje

Kosmetolodzy, a iniekcje... Kosmetolodzy, a iniekcje... Hot

Kto może wykonywać iniekcje? Kosmetolog, kosmetyczka, stomatolog lub może ginekolog po kursie?

Burza pomiędzy środowiskiem lekarskim, a kosmetologicznym rozpętała się już w 2000 kiedy Akademię Medyczną w Łodzi opuściła pierwsza kadra kosmetologów. Początkowo studia miały być niezwykle prestiżowe, a sam zawód kosmetologa był określany mianem łącznika pomiędzy kosmetyczką, a lekarzem dermatologiem.

Zacznijmy od samych studiów

Droga do uzyskania tytułu kosmetologa na studiach państwowych wcale nie jest łatwa. Trzeba mieć na uwadze wiele przedmiotów ścisłych takich jak: anatomia, fizjologia, patofizjologia, dermatologia, immunologia, alergologia, toksykologia, farmakologia, chemia, fizyka, biochemia oraz wiele innych.Reasumując studenci kosmetologii jednostek państwowych są kształceni przez tych samych wykładowców, z którymi uczą się studenci wydziału lekarskiego lub farmaceutycznego.

I tak przykładowo kosmetolog uczy się dermatologii przez dwa lata natomiast na wydziale lekarskim jest to tylko 30 godzin. Podstaw onkologii skóry kosmetolog ma aż 30 godzin natomiast na wydziale lekarskim jest to 10. Ponadto osoba kończąca kierunek lekarski nie ma większego pojęcia o składnie produktów kosmetycznych i farmaceutycznych.

Dr hab. Krzysztof Walczyński z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśnia w "Perspektywach", że Studia wyższe mają większy zakres niż kursy i kładą większy nacisk  na nauki medyczne.I już na tym etapie pojawia się mały problem. Na pewno dosyć spora część kosmetologów kończących studia plasuje się w gronie trochę bardziej wykształconych kosmetyczek. Pozostała grupa absolwentów nadal sądzi, że zawód nie został do końca sklasyfikowany.

Jakie kwalifikacje?

Lekarze (nawet dermatolodzy) bardzo często zarzucają kosmetologom brak kwalifikacji do przeprowadzenia iniekcji. W tym miejscu artykułu można zadać pytanie: A jak wygląda doświadczenie iniekcyjne lekarzy?

Z wiadomych względów nie nadmieniamy o kadrze pielęgniarskiej i ratowniczej. Lekarze, którzy decydują się na ekspresowe kursy nie mają większego pojęcia o fizjologii skóry, nie wspominając o chemii kosmetycznej. Jeszcze do niedawna sam zawód był postrzegany jako taki, którego celem jest ratowanie i ochrona ludzkiego życia. Ta granica się znacznie zatarła.W momencie kiedy nastąpił "bum" na zabiegi upiększające, większość lekarzy (głównie tych bez specjalizacji) wybrało drogę medycyny estetycznej.

Obawa o pacjenta czy utratę klientów?

Środowisko lekarskie głośno informuje, że iniekcje są niebezpieczne i zagrażają życiu pacjenta.Technika samego wkłucia śród-,podskórnego jest banalna i doskonale to wiedzą chociażby osoby cierpiące na cukrzycę. 

Owszem istnieje ryzyko wywołania alergii, ale każdy kto wykonuje tego typu zabiegi doskonale wie o przeprowadzeniu testów. Nie trudno o uwagę, że można bardziej zaszkodzić skórze dobierając nieodpowiednie preparaty pięlęgnacyjne nie znając składu danego preparatu kosmetycznego.Ponadto jeżeli środowisko lekarskie ma na celu troskę o życie pacjentów, dlaczego nie walczy z niekontrolowanym opalaniem w solarium (olbrzymie ryzyko rozwoju nowotworu skóry) lub salonami kolczykowania i tatuażowania skóry (ryzyko zakażeń i wprowadzenie barwników bez atestów).

Oczywiście komentarze pozostawiamy dla Was drodzy kosmetolodzy.....


Czytano: 20594
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum