Informacje

Dlaczego nasza skóra się starzeje? Dlaczego nasza skóra się starzeje? Hot

Fakt pojawiania się zmarszczek wraz z wiekiem jest nam znany, ale zastanówmy się dokładnie dlaczego te zmarszczki się pojawiają?

Źródłem piękna i młodego wyglądu skóry są aktywne proteiny obecne we wszystkich warstwach skóry i na każdym poziomie organizacji komórkowej. Proteiny posiadają precyzyjnie określone i unikalne funkcje, z których każda ma pomóc w utrzymaniu optymalnej aktywności metabolizmu komórkowego.

Aktywne białka tworzą podstawową strukturę skóry i właśnie im zawdzięcza ona zdrowy i młody wygląd, jędrność i elastyczność. Jednak po 30. roku życia białka te ulegają stopniowej degradacji, zaś procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu; mamy do czynienia z procesem glikoksydacji, podstawowym mechanizmem starzenia się skóry.

Glikoksydacja to połączenie procesów glikacji i oksydacji komórkowej. Zjawiska te, ściśle ze sobą powiązane, są odpowiedzialne za degradację aktywnych protein. Elementami biorącymi udział w glikacji są glukoza, proteiny i wolne rodniki.

Glukoza, zwana też paliwem krwi, to podstawowy cukier, zużywany przez komórki naszego ciała do produkcji energii. Procesy przetwarzania glukozy w energię powodują powstawanie toksycznych pochodnych, odpowiedzialnych za glikację aktywnych protein. Glukoza i jej pochodne wchodzą w reakcje z białkami skóry, tworząc produkty zaawansowanej glikacji, zwane AGE (Advanced Glycation End-products). Wytwarzanie AGE prowadzi do zmian struktury i spadku aktywności biologicznej białek glikowanych. Na każdym etapie glikacji i wytwarzania AGE powstają wolne rodniki, przyspieszające ten proces.

Naukowcy prześcigają się w opracowywaniu nowych kompleksów zatrzymujących młodość w skórze. Jak doskonale wiemy głównymi składnikami aktywnymi są najczęściej: tripeptyd, tetrapeptyd oraz heksapeptyd.

Wszystkie one aktywizują czynnik wzrostu oraz aktywizują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

 

 


Czytano: 8520
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum