Informacje

Przełom w badaniach nad komórkami Przełom w badaniach nad komórkami Hot

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle po raz pierwszy wykazali, że aktywność kluczowego enzymu metabolicznego komórek ludzkiej skóry zmniejsza się wraz z wiekiem.

Badanie, opublikowane w Journal of Investigative Dermatology dowodzi, że aktywność mitochondrialnego kompleksu II znacząco spada w skórze starzejącej się.

Odkrycie to przenosi ekspertów o krok bliżej do opracowania zaawansowanych zabiegów i produktów kosmetycznych anty-aging, które mogą być dostosowanie do przeciwdziałania spadkowi poziomu aktywności enzymu mitochondrialnemu.

Ustalenia te mogą również prowadzić do lepszego zrozumienia, w jaki sposób starzeją się inne narządy, co może torować drogę dla rozwoju leków na wiele chorób związanych z wiekiem, w tym raka.

Pionierskie badania poprowadził Mark Birch-Machin, profesor dermatologii molekularnej na Uniwersytecie w Newcastle, wraz z dr Amy Bowman z jego grupy badawczej.

„Enzym stanowi oś pomiędzy dwoma sposobami wytwarzania energii w naszych komórkach, a zmniejszenie jego działania przyczynia się do obniżenia biodostępności energii w procesie starzenia się skóry.”

Aktywność kompleksu II mierzono u 27 dawców w wieku od sześciu do siedemdziesięciu dwóch lat. Próbki pobierano z obszarów skóry chronionych przed słońcem, w celu sprawdzenia czy wraz z wiekiem istnieje różnica w poziomie aktywności enzymu.

Mierzono aktywność kluczowych enzymów wewnątrz mitochondriów, biorących udział w produkcji energii przez komórki skóry, zarówno wyżej położonych warstw naskórka, jak i umiejscowionej pod nim skóry właściwej.

Stwierdzono, że na jednostkę mitochondriów aktywność kompleksu II znacząco zmniejsza się wraz z wiekiem, w niżej położonej skórze właściwej zamiast w naskórku. Nie przeprowadzono wcześniej takich obserwacji dla komórek skóry ludzkiej.

Naukowcy odkryli, że powodem zaobserwowanego spadku aktywności enzymu jest zmniejszona ilość budujących go białek. Ponadto spadek ten wykazano tylko w tych komórkach, które straciły zdolność do proliferacji.

Aby zrozumieć konsekwencje tych zdarzeń w komórkach skóry i innych tkankach potrzebne będą dalsze badania oraz ustalenie metod oceny strategii anty-aging w ludzkiej skórze.

Nasza praca zbliża nas do zrozumienia, jak te żywotne struktury komórkowe mogą przyczyniać się do starzenia się człowieka, z nadzieją, ostatecznego skierowania obszarów mitochondriów starając się zwalczyć oznaki starzenia” mówi  Dr Bowman, pracownik naukowy Institute of Cellular Medicine Uniwersytetu w Newcastle.

Niedawne badania przeprowadzone na myszach wykazały, że aktywność kompleksu II jest mniejsza w skórze starszych myszy w porównaniu do młodszych osobników.

 

Źródło: Journal of Investigative Dermatology


Czytano: 4960
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.


POLECAMY
więcej artykułów autora Aleksandra Śmich


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum