Informacje

Konferencja o bezpieczeństwie operacji prastycznych już za nami Konferencja o bezpieczeństwie operacji prastycznych już za nami Hot

Zabiegi chirurgii plastycznej przestają być tematem tabu i przywilejem gwiazd. Szacuje się, że rocznie około 0,5 mln Polaków poddaje się zabiegom poprawiającym urodę, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety. Z tego też względu 23 czerwca b.r. w Klinice dr Andrzeja Sankowskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca bezpieczeństwa operacji plastycznych.

Coraz częściej do klinik chirurgii plastycznej trafiają młode osoby, które nie zawsze wiedzą czego oczekiwać i jakiej obsługi żądać w gabinecie lekarskim. Jak zatem bezpiecznie przejść przez operację plastyczną? Sporządzono dekalog bezpieczeństwa operacji plastycznych.

D  jak doświadczenie

Wieloletnie doświadczenie chirurga przeprowadzającego operację jak i współpracujących z nim przy operacji osób tj. asystentów i anestezjologów, jest kluczowe podczas operacji, bowiem decyduje o końcowym efekcie pracy zespołu oraz umiejętności działania w sytuacji gdyby pojawiły się komplikacje.  Najważniejszą kwestią jest więc liczba wykonanych zabiegów i ilość godzin spędzonych przy stole operacyjnym, uzyskana specjalizacja z chirurgii plastycznej oraz stałe podnoszenie kwalifikacji poprzez uczestnictwo w szkoleniach.

E  jak elementarna wiedza

Każdy potencjalny pacjent kliniki chirurgii plastycznej powinien przygotować się na spotkanie z chirurgiem, u którego planuje przeprowadzić operację i spisać wszystkie nurtujące go pytania dotyczące zabiegu. W interesie pacjenta jest więc zebranie przynajmniej podstawowych informacji na temat kliniki i pracujących w niej lekarzy, a także możliwościach jakie daje współczesna medycyna estetyczna.

K  jak konsultacje

Przed każdą operacją chirurg plastyk musi spotykać się z pacjentem, aby omówić z nim procedurę przeprowadzenia zabiegu. Podczas takich konsultacji lekarz powinien opowiedzieć, jak będzie przebiegać operacja, jakie techniki, sprzęt i materiały zostaną wykorzystane, co będzie się działo z pacjentem w okresie rekonwalescencji, a także jakie komplikacje mogą się pojawić w trakcie zabiegu lub po nim, nawet jeśli zdarzają się rzadko. 

A  jak autonomiczna decyzja pacjenta

Spotkanie z lekarzem chirurgiem ma na celu poinformowanie pacjenta o możliwościach i ograniczeniach w wykonaniu danego zabiegu. Lekarz, zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem proponuje też pacjentowi najlepsze rozwiązania, aby uzyskać oczekiwany efekt. Jednak tylko pacjent podejmuje ostateczną i samodzielną decyzję, czy chce poddać się danemu zabiegowi.

L  jak leczenie

Operację plastyczną przeprowadza się tak samo jak każdą inną operację, dlatego też pacjent musi zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza dotyczących okresu przed i po operacji. Każdy pacjent powinien być poinformowany, jak przygotować się do operacji. Ważne jest więc np. przestrzeganie rygoru diety czyli powstrzymanie się od jedzenia i picia (nawet wody) przez 6. godzin przed zabiegiem, czy przyjmowania specyficznych lekarstw tj. aspiryna czy witamina C.

O  jak okres rekonwalescencji

Przeprowadzenie każdej operacji łączy się z okresem rekonwalescencji pacjenta. W tym czasie, ogromną rolę odgrywa opieka medyczna i fizjoterapeutyczna oferowana przez klinikę. Pacjent poddany szeregowi specjalistycznych zabiegów i ćwiczeń (tj. w Pain Protection System), minimalizuje ból związany z poruszaniem się i rehabilitacją, a rany pooperacyjne goją się szybciej.

G  jak gwarancja

Renomowana klinika powinna zagwarantować swoim pacjentom serwis na najwyższym poziomie, a także opiekę i usługi w razie wystąpienia ewentualnych komplikacji lub gdyby zaistniała potrzeba wykonania dodatkowych zabiegów. 

-Przed operacją chirurg powinien podać pacjentowi szczegółowe informacje o zabiegu w formie pisemnej, osobiście opowiedzieć o zastosowanej technice, materiałach oraz długości rekonwalescencji przedstawić możliwe powikłania oraz pokazać zdjęcia przed i po zabiegu - mówił dr Andrzej Sankowski, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdjęcia - podkreślił Sankowski - powinny przedstawiać operowane osoby z różnych stron, w kilku ujęciach. "Warto sprawdzić, czy chirurg ma odpowiednie doświadczenie, dowiedzieć możliwie dużo o planowanym zabiegu i spisać wszelkie nurtujące nas pytania" - mówił Sankowski.

- Każdy, kto skończył studia i jest lekarzem, może się nazywać specjalistą w dziedzinie medycyny, dermatologii czy chirurgii estetycznej, ponieważ oficjalnie takie specjalizacje nie istnieją - mówił dr Lubomir Lembas, pracujący w szpitalu im. prof. Witolda Orłowskiego.

Według dr Sankowskiego, "chirurg nie powinien operować, jeśli są przeciwwskazania medyczne, na przykład gdy stan pacjenta jest zbyt ciężki. Przeciwwskazaniem są też problemy psychiczne i zbytni perfekcjonizm".

Lekarze mówili też o tym, że skończyła się era chirurgii plastycznej uprawianej w pojedynkę. Jak wspominał doktor Lembas, jeden z twórców współczesnej chirurgii nosa, przez całą swoją karierę operował wyłącznie z zaufaną pielęgniarką, dbając, aby żaden konkurent nie poznał jego metody. -Teraz opisy operacji w specjalistycznej prasie są powszechnie dostępne - z korzyścią dla lekarzy i pacjentów. Chirurgia plastyczna opiera się na pracy w doświadczonym i zgranym zespole, który gwarantuje, że poradzi sobie z powikłaniami czy ewentualną powtórną operacją - podkreślił dr Lembas.

- Wybierając klinikę, trzeba pytać, ilu chirurgów niej pracuje - jeśli tylko jeden, co będzie z pacjentem, gdy podczas urlopu czy niedyspozycji lekarza pojawią się powikłania? Dlatego im więcej lekarzy, tym lepiej - mówił dr Lembas.

- Jeśli podpiszę dokument zgody na operację, odpowiadam za ewentualne powikłania całym swoim majątkiem - obecnym i przyszłym - mówił dr Lembas. Tyle że - jak zwrócili uwagę obecni na konferencji dziennikarze - w Polsce sądowne dochodzenie swoich praw przez pacjentów ciągnie się często latami.

Źródło: PAP


Czytano: 1591
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum