Informacje

Antyoksydanty w diecie i kosmetykach nie zapobiegają starzeniu się Antyoksydanty w diecie i kosmetykach nie zapobiegają starzeniu się Hot

Nie ma wystarczających dowodów na to, że diety i kosmetyki oparte na przeciwutleniaczach, które mają pomóc oszukać czas, rzeczywiście spowalniają starzenie - informują naukowcy na łamach pisma "Genes and Development"

W 1956 roku ustalono, że winę za starzenie się ponoszą wolne rodniki powodujące oksydacyjne uszkodzenia komórek, a ich działanie miały neutralizować właśnie antyoksydanty. Najnowsze badania przeprowadzone na nicieniach podważają jednak tę teorię.

Niepozorne nicienie, które są nam bardzo dalekie ewolucyjnie, dostarczają cennych informacji na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu. Te długowieczne pasożyty mają wiele genów wspólnych z ludzkimi, a długość ich życia jest mierzona w dniach, a nie latach, co pozwala efektywniej śledzić wszelkie zachodzące w ich organizmach zmiany.

Zespół badawczy z University College London pod kierownictwem dra Davida Gemsa poddał nicienie manipulacji genetycznej, w wyniku której ich ciała były w stanie pozbywać się nadmiaru wolnych rodników, dzięki czemu miały one starzeć się wolniej i żyć dłużej niż inne nicienie. Badacze nie zanotowali jednak żadnej różnicy.

"Teoria o działaniu wolnych rodników wypełniała lukę w wiedzy na temat mechanizmów starzenia się przez ponad 50 lat, lecz nie dostarcza ona niezbitych dowodów" - mówi dr Gems. "Jest dla nas jasne, że działanie wolnych rodników i związany z tym stres oksydacyjny nie są głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za starzenie się" - dodaje.

Według dra Gemsa zdrowe odżywianie rzeczywiście pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób związanych ze starzeniem się, jak nowotwory, cukrzyca czy osteoporoza, jednak nie ma co liczyć na to, że dieta lub kosmetyki zawierające przeciwutleniacze pomogą nam oszukać czas.

źródło: PAP


Czytano: 8760
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum