Informacje

Arsen zamknięty w paznokciu Arsen zamknięty w paznokciu Hot

Analizując spektrometrycznie skrawki paznokcia, można określić stopień narażenia danej osoby na niebezpieczne substancje chemiczne zawarte w otaczającym ją środowisku. Naukowcy opracowali metodę badania stężenia arsenu w ludzkim ciele przez analizę ilości tego pierwiastka w paznokciach - donosi "Journal of Environmental Monitoring".

Niewiele osób zdaje sobie, że włosy i paznokcie (z powodu dużej zawartości keratyny) stanowią obszerną bazę danych o naszym stanie zdrowia i trybie życia.

Naukowcy z University of Leicester oraz Nottingham Trent University (Wielka Brytania) opracowali metodę na określenie stężenia arsenu w ludzkim ciele właśnie poprzez analizę fragmentów paznokci.

Próbki do badań pobierano od osób zamieszkujących w okolicy, gdzie wydobywano w minionych latach minerały zawierające arsen. Dla porównania pobrano również materiał od osób przebywających z dala od kopalni, w których przypuszczalny poziom arsenu powinien być zdecydowanie niższy.

Na potrzeby badań naukowcy musieli zniszczyć białkową strukturę paznokci przy pomocy kwasu i jednoczesnym użyciem mikrofal. Następnie próbki poddali analizie za pomocą nowoczesnego spektrometru ICP-MS (ang. inductively coupled plasma mass spectrometry), dzięki czemu możliwe było bardzo precyzyjne określenie stężenia arsenu.

Wśród osób mieszkających w pobliżu kopalni, stężenie arsenu, który ma tendencję do odkładania się w ludzkim ciele, wynosiło od 858 to 25 981 mikrogramów na kilogram tkanki. Dla porównania, stężenie arsenu u osób przebywający w okolicach znacznie oddalonych od źródła zanieczyszczeń mieściło się w przedziale od 73 do 273 mikrogramów na kilogram tkanki.

Naukowcy podkreślają, że arsen powoduje zwiększoną zachorowalność na raka wątroby, układu pokarmowego oraz układu oddechowego, dlatego tak istotne jest monitorowanie jego ilości w ludzkim organizmie.

źródło: PAP


Czytano: 6242
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum