Informacje

Łóżko do opalania się to podwójne ryzyko raka skóry Łóżko do opalania się to podwójne ryzyko raka skóry Hot

Ryzyko wystąpienia raka skóry spowodowane korzystaniem z łóżek opalających jest dwa razy wyższe, niż spędzenie tego samego czasu w promieniach letniego śródziemnomorskiego popołudniowego słońca.

Stwierdzenie pochodzi z najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University of Dundee w Szkocji. Opublikowane zostało w British Journal of Dermatology.

Naukowcy zbadali 400 łóżek opalających w Wielkiej Brytanii i mierzyli poziom ich promieniowania ultrafioletowego (UV). Promieniowanie UV było emitowane na poziomie powyżej wytycznych brytyjskich i unijnych w dziewięciu na dziesięć łóżek.

Ryzyko zachorowania na raka skóry spowodowane korzystaniem tych łóżek opalających było również analizowane w raporcie Cancer Research UK, a następnie porównywane z ryzykiem czerniaka spowodowanego śródziemnomorskim słońcem w godzinach południowych w lecie.

Zespół odkrył, że ryzyko wystąpienia raka skóry było 6 razy większe w przypadku jednego z łóżek opalających, w porównaniu do bezpośredniej naturalnej ekspozycji na światło słoneczne.

Główny badacz profesor Harry Moseley, konsultant fizyk medyczny z University of Dundee, wyjaśnił: „Rozwój lamp opalających wysokiej mocy, wraz z oczywistymi niepowodzeniami w funkcjonowaniu łóżek oraz brakiem skutecznych regulacji w przemyśle, jest narażaniem młodych ludzi na jeszcze większe ryzyko zachorowania na raka skóry, niż wcześniej sądzono."

Autorzy badania mają nadzieję, że pozwoli to ludziom być bardziej świadomym konsekwencji używania solarium i dwa razy pomyśleć o tym, na jak dużo promieniowania może być narażona ich skóra.

Niestety, badania wykazały, że mimo ostrzeżeń, wykorzystanie łóżek do opalania wciąż rośnie.

Czerniak złośliwy to najgroźniejszy rodzaj raka skóry. Uprzednie badania potwierdziły związek między używaniem solarium oraz większym ryzykiem 4 typów nowotworów skóry: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniaka.

Niepokojące jest to, że tak wiele leżaków (solarium) w Anglii nie spełnia norm bezpieczeństwa. Yinka Ebo, starszy oficer informacji zdrowotnej z Cancer Research UK,  wyjaśnił: "Badania wykazały, że korzystanie z solarium już po raz pierwszy przed ukończeniem 35 roku życia zwiększa ryzyko czerniaka o 87%. Łóżka do opalania nie przyniosą wam nic dobrego. – W najlepszym wypadku sprawią, że wasza skóra będzie wyglądać starzej i może zostać uszkodzona, w najgorszym będzie to diagnoza raka i potencjalnie śmierć ".

Rekomendacja ustanowiona przez Wielką Brytanię i Europę powstała w 2003 roku i ustanowiła limit promieniowania UV dla solarium.

Nina Goad z British Association of Dermatologists stwierdziła:

„Normy bezpieczeństwa produktów mają na celu ochronę społeczeństwa, a rząd musi zwiększyć swoje rozporządzenia dla przemysłu. Anglia jest niestety daleko za resztą Wielkiej Brytanii w tej sprawie. Potrzebujemy odpowiedniego ustawodawstwa, obejmującego takie kwestie jak bezpieczeństwo sprzętu i zdrowia, ostrzeżenia dla klientów oraz kontroli lokali. "

Źródło: Medical News Today

 

Czytano: 6647
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum