Informacje

Jak emocje mogą sabotować program ćwiczeń Jak emocje mogą sabotować program ćwiczeń Hot

Można by sądzić, że szczęśliwi ludzie są bardziej skłonni do wykonywania ćwiczeń. Okazuje się, że nie. Według nowego badania, ludzie w bardziej neutralnym nastroju (określonym jako niezbyt szczęśliwy i niezbyt smutny), są bardziej skłonni do aktywności fizycznej w stosunku do ludzi, którzy są w nastroju bardziej pozytywnym lub którzy czują się przygnębieni.

Co więcej, smutek lub inne negatywne emocje, silnie wpływają na decyzję danej osoby o ćwiczeniu poza domem.

Podczas badań naukowcy podzielili 153 studentów na trzy grupy. Jedna grupa oglądała odcinek z serialu "America’s Funniest Home Videos".  Druga oglądała smutną scenę z filmu "Marley i ja". Trzecia grupa oglądała dokument biznesowy. Każdy film został zaprojektowany tak, aby pomóc studentom odpowiednio wejść w nastrój pozytywny, negatywny lub neutralny.

Po ok. 10 minutach oglądania, studenci wypełnili kwestionariusz fitness. W badaniu zapytano, jak często regularnie wykonują ćwiczenia i jak często zamierzają być aktywni fizycznie. Badanie również zawierało pytania mające odkryć, czy oglądane filmy sprawiły, że widzowie poczuli się optymistyczne, smutno lub neutralnie.

Wyniki badania wykazały, że prawie 72% uczniów skorzystała z siłowni  w ciągu ostatnich trzech dni, a nieco ponad dwie trzecie ćwiczyła co najmniej trzy razy w tygodniu. Według naukowców, są to wyższe wskaźniki aktywności fizycznej, niż zazwyczaj występują w innych badaniach studentów. Zarówno studenci, z optymistycznej i neutralnej grupy zgłaszali wysoki poziom szczęścia.

Po zapytaniu studentów o ich plany wykonywania ćwiczeń, naukowcy spodziewali się, że szczęśliwi ludzie będą bardziej skłonni do ćwiczenia, niż ci, którzy mieli neutralny lub smutny nastrój. Jednak uczniowie, którzy oglądali optymistyczny film, wyrażali mniejszą chęć planowania aktywności fizycznej, niż ci z neutralnej grupy. Osoby, które oglądały smutny film miały najmniejszy zamiar ćwiczyć.

"Nasze badania wykazały, że niezależnie od stanu emocjonalnego, ludzie zazwyczaj uważają, że ćwiczenia są formą aktywności, w którą należy być zaangażowanym"- powiedziała autorka badań Jennifer Catellier, profesor komunikacji z John Carroll University na University Heights w Ohio. "Jednak, gdy do głosu doszły emocje, porzucili te przekonania, uznając, że inne działania są bardziej atrakcyjne niż ćwiczenia."

Jest możliwe, że oglądających radosny film ludzi, dobre samopoczucie może rozproszyć, zachęcając ich do rozważenia innych, mniej aktywnych zachowań, sugeruje Catellier.

Z drugiej strony, "smutek powoduje postawę negatywną i wydaje się nam, że ćwiczenia nie poprawią nam nastroju"- mówi Catellier. "Tak więc, ostatecznie, ci smutni ludzie nie ćwiczą."

Wreszcie, ludzie, którzy są w neutralnym stanie emocjonalnym są nadal ogólnie zadowoleni, ale nie zostali narażeni na bodźce emocjonalne, które mogą wpływać na ich decyzje. "Ci ludzie prawdopodobnie podejmują bardziej przemyślane decyzje, niż osoby, które oglądały optymistyczny lub smutny film"- dodała autorka badań.

Badanie sugeruje, że czasami emocje - zarówno pozytywne, jak i negatywne, przeszkadzają ludziom w angażowaniu się w korzystne zachowania zdrowotne, takie jak ćwiczenia. Badanie wykazało również, że negatywne emocje odgrywały większą rolę w sabotowaniu zamiaru wykonywania ćwiczeń, niż pozytywne uczucia w zwiększeniu prawdopodobieństwa ćwiczeń poza domem.

Aby zachęcić do regularnej aktywności fizycznej, warto zrozumieć, jak emocje wpływają na zachowanie- powiedziała Catellier. Jeśli bycie smutnym sprawia, że ​​ludzie czują się leniwi, ważne jest, aby znaleźć sposób pracy nad tym- podkreśla badaczka.

Ludzie nie powinni pozwolić na to, by negatywne lub pozytywne uczucia, lub inne sytuacje w ich życiu, uniemożliwiały im angażowanie się w pozytywne zachowania, takie jak aktywność fizyczna, które są ważne i wartościowe.

"To może nie być łatwe, ale podejmowanie decyzji na podstawie informacji i wiedzy - zamiast emocji i uczuć - może pomóc w podjęciu decyzji, które są ostatecznie lepsze dla zdrowia"- powiedziała Catelier.

Źródło: LiveScience


Czytano: 5696
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum