Informacje

Celebrytki też borykają się z chorobami skóry Celebrytki też borykają się z chorobami skóry Hot

Łuszczyca powoli przestaje być tematem tabu, w końcu cierpi na nią co 50 dorosła osoba. Dolegliwość nie omija nikogo, ale dopiero teraz znane postacie ze świata kultury czy sportu decydują się przyznać, że są chore.

Moda na ogłaszanie światu informacji o własnych powikłaniach zdrowotnych pojawiła się niedawno i nadal trwa. Ostatnio do długiej listy odważnych celebrytów dołączyła supermodelka Cara Delevingne. 21-letnia ulubienica projektantów i mediów przyznała się, że choruje na łuszczycę. Ogłoszenie tej informacji to forma reakcji na obawę, że dolegliwość może przekreślić jej karierę.

Choroba, z którą boryka się modelka, uznawana jest wciąż za wstydliwą, kojarzoną bardziej ze średniowieczem niż z przypadłością, która może dosięgnąć współczesnych. Carla Delevingne nie jest pierwszą osobą ze świecznika, która publicznie przyznała się do choroby, zdecydowanie wcześniej zrobiła to Kim Kardashian, u której łuszczycę zdiagnozowano w 2011 roku. Już wtedy informacja ta uruchomiła falę debat o opisywanej przypadłości. Co ciekawe, zapoczątkowała również akcje uświadamiania społeczeństwa

Łuszczyca to choroba, która „zamyka ludzi w domu”. Wstydzą się wychodzić, rozbierać do kostiumu na plaży, uczestniczyć w zajęciach sportowych, korzystać z pływalni, czy klubów fitness i siłowni. Wstydzą się swojego ciała i reakcji ludzi. Kawałki skóry widoczne są na ubraniach, także człowiek cierpiący na łuszczycę wciąż czuje się obserwowany i oceniany. Szacuje się, że jedna na trzy osoby cierpi na łuszczycę i dodatkowo depresję lub stany lekowe z tego powodu - twierdzi dr Tabi Leslie z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów.

Należy pamiętać, że łuszczyca to najczęściej występujące schorzenie dermatologiczne, dotykające prawie 4 proc. populacji. Choroba jest nawracająca, przewlekła oraz dziedziczna, a charakteryzuje się łuszczącymi wykwitami na skórze. Natomiast główną  przyczyną zachorowań jest zaburzenie układu immunologicznego, a więc niska odporność oraz geny.

Lekarze zaliczają ją do długiej listy chorób cywilizacyjnych, ponieważ wyzwala ją niezdrowy tryb życia i jego szybkie tempo. Ponadto stres, brak snu oraz przemęczenie. Przewlekłe problemy skórne może spowodować również jednorazowe oparzenie, zranienie lub zadrapanie. W grupie ryzyka znajdują się także osoby przyjmujące leki, palące tytoń, jak również te nadużywające alkoholu.

Eksperci przewidują, że u modelki łuszczycę mógł wywołać właśnie wspomniany stres. Diagnoza ta sugeruje, że na chorobę narażone mogą być również inne gwiazdy modelingu, estrady, kina czy osoby publiczne.

Dobrze wiadomo, że na łuszczycę nie ma lekarstwa, jest za to cały wachlarz zabiegów, które pomagają kontrolować stany zapalne skóry, począwszy od kremów, sterydów i maści, po fototerapię i leki, które zmniejszają produkcję komórek skóry. Przydatna okazuje się też psychoterapia.

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga panować nad stresem, który obniża aktywność immunologiczną,która ma bezpośredni wpływ na skórę. Ludzie, którzy wychodzą ze stanów lękowych i depresji, zaczynają dbać o siebie i kontrolują swój stan, dzięki czemu skupiają uwagę na diecie, ćwiczeniach fizycznych, zdrowym odżywianiu się, co zdecydowanie zmienia przebieg choroby. Leczenie dermatologiczne z psychologicznym powinno, więc być zintegrowane - podsumowuje dr Christine Bundy.

Źródło: PAP Life


Czytano: 3970
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum